Wydanie nr 09/10/2024 z dnia 09 października 2024 roku, ISSN 2392-215X
Do 15 grudnia państwa mogą zgłaszać swoje kandydatury miast organizatorów wystawy Expo 2022. Na razie jedynym kandydatem jest Łódź. W ubiegłym tygodniu miasto zostało oficjalnie zaprezentowane na zgromadzeniu Międzynarodowego Biura Wystaw. Dla nas to szansa na przyciągnięcie inwestycji i promocję – podkreśla Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego. Zmieni się również sama Łódź. Tylko jedna czwarta obiektów wznoszonych na potrzeby imprezy miałaby charakter tymczasowy.
– Łódź jest rządowym kandydatem Polski do wystawy Expo w 2022 roku. Mam nadzieję, że przygotowywana w ostatnich miesiącach wspólnie z polskim rządem koncepcja ma szansę powodzenia – wskazuje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Witold Stępień, marszałek województwa łódzkiego.
23 listopada Łódź została oficjalnie zaprezentowana w Paryżu na sesji Światowego Biura Wystaw (BIE). Tematem łódzkiej wystawy ma być rewitalizacja miast. Hasło przewodnie to „City Reinvented”. Pomysłodawcy podkreślają, że według UN-Habitat już dziś prawie jedna piąta obszarów miejskich wymaga rewitalizacji w różnych aspektach. Ponieważ – jak szacuje OECD – w 2050 roku dwie trzecie populacji będzie mieszkać w miastach, problem ten będzie coraz poważniejszy.
– Expo 2022 to szansa na to, aby po 2022 roku o Łodzi mówiło się jako o świetnym miejscu, które warto odwiedzić ponownie, w którym odwiedzający wystawę spotkali się z gościnnością, dobrym przyjęciem, zobaczyli wspaniałe, zmodernizowane miasto. Chcielibyśmy, aby ta łódzka rewitalizacja była wizytówką – mówi Witold Stępień.
Wyjątkowość łódzkiego Expo 2022 ma polegać na tym, zgodnie z założeniami, że wystawa nie powstanie od podstaw na obrzeżach miasta, lecz w ścisłym centrum. Władze Łodzi zakładają, że mniej więcej trzy czwarte obiektów wzniesionych na potrzeby wystawy będzie mieć charakter stały. Większość pawilonów, nieruchomości oraz infrastruktury związanej z bezpieczeństwem i spędzaniem wolnego czasu po zakończeniu imprezy ma być przekształcona na lokale mieszkalne, biura, punkty usługowe oraz placówki handlowe.
– To będzie szansa na przyciągnięcie inwestycji. Do tej imprezy trzeba się przygotować, poprawić wewnętrzny układ komunikacyjny, otworzyć tereny prawie 30 ha, gdzie odbywałaby się wystawa, współpracować z podmiotami budującymi pawilony, które chcielibyśmy wykorzystywać jeszcze przez kolejnych kilkadziesiąt lat – wyjaśnia Witold Stępień. – Liczymy przede wszystkim na to, że nowe centrum Łodzi, przy dworcu, w pobliżu Centrum Kultury EC1 dostanie dodatkowy impuls do rozwoju.
Wystawa ma być zorganizowana na obszarze ponad 25 ha Nowego Centrum Łodzi (NCŁ), które obejmuje tereny między ulicami Tuwima i Narutowicza oraz Kilińskiego i Kopcińskiego. Na obszarze NCŁ znajduje się m.in. zrewitalizowana elektrociepłownia EC1, w której siedzibę mają m.in. Narodowe Centrum Kultury Filmowej i planetarium. W najbliższych dniach zostanie też uruchomiony nowy podziemny węzeł komunikacyjny Łódź Fabryczna.
– Jako gospodarz województwa liczę na to, że do pomysłu Expo włączą się wszystkie miejskie ośrodki w regionie, które gości będą zapraszać również do siebie. Całe województwo odnawia się i rewitalizuje. Jest co oglądać – mówi Witold Stępień.
Pomysłodawcy tej idei podkreślają, że korzyści z organizacji wystawy odniesie nie tylko Łódź i region. Powinno to wzmocnić pozycję Polski jako lidera w Europie Środkowo-Wschodniej. Inne korzyści to m.in. przyspieszenie rozwoju gospodarczego, utworzenie nowych miejsc pracy i szansa na nawiązanie nowych relacji biznesowych.
Promocja projektu zaczęła się w czerwcu br., gdy ogłoszono po raz pierwszy, że miasto będzie się ubiegać o organizację International Expo. Głosowanie w sprawie przyznania miastu prawa do organizacji wystawy odbędzie się pod koniec przyszłego roku.
Źródło: newseria.pl